SCM Craiova, deţinătoarea trofeului, a fost învinsă categoric de echipa spaniolă Super Amara Bera Bera, cu scorul de 32-21 (18-10), sâmbătă seara, la Irun, în Grupa D a Cupei EHF la handbal feminin.

Echipa din Bănie a început foarte bine meciul şi a condus cu 6-3 (min. 10) şi 7-4 (13), dar au urmat trei goluri la rând (7-7) şi gazdele au preluat controlul partidei după primul sfert de oră, astfel că la pauză formaţia iberică avea un avantaj de opt goluri, 18-10.

Pentru SCM Craiova au marcat Patricia Vizitiu 7 goluri, Maria Andreea Ianaşi 3, Jelena Trifunovic 3, Andrea Seric 3, Elena Gjeorgjievska 2, Timea Tatar 2, Zeljka Nikolic 1, scrie Agerpres.

Duminică va avea loc celălalt meci al grupei, Nykobing Falster Handbold – NFH (Danemarca) – Podravka Vegeta Koprivnica (Croaţia).

În clasament, Super Amara Bera Bera ocupă primul loc, cu 2 puncte, urmată de Podravka, 2 puncte, SCM Craiova, 2 puncte, Nykobing Falster Handbold – NFH, 0 puncte.

Echipa antrenată de Bogdan Burcea va juca următorul meci pe 18 ianuarie, acasă, cu Podravka.