SCM Craiova, deţinătoarea trofeului, a fost învinsă de formaţia croată Podravka Vegeta Koprivnica, cu scorul de 26-23 (10-10), vineri seara, în Sala Polivalentă din Craiova, într-un meci din Grupa D a Cupei EHF la handbal feminin.

Vicecampioana României, în continuare fără câteva piese de bază, a făcut o primă repriză bună, în care a condus în majoritatea timpului (3-1, 6-4, 8-5, 10-8), dar la pauză scorul a fost egal, 10-10.

În partea secundă, Podravka, fostă campioană europeană, a preluat controlul jocului şi s-a desprins la 14-12, SCM Craiova a egalat, 15-15, dar apoi oaspetele s-au distanţat la 19-15 şi până la final nu au avut mai puţin de două goluri pe tabelă, câştigând cu 26-23.

Pentru echipa antrenată de Bogdan Burcea au marcat Maria Andreea Ianaşi 6 goluri, Jelena Trifunovic 5, Timea Tătar 4, Carmen Şelaru 3, Ana-Maria Tănăsie 2, Zeljka Nikolic 2, Deonise Fachinello 1, scrie Agerpres.

Podravka ocupă primul loc în clasament, cu 6 puncte (3 jocuri), urmată de Super Amara Bera Bera, 2 puncte (2 j), SCM Craiova, 2 p (3 j), Nykobing Falster Handbold – NFH, 0 puncte (2 j). Sâmbătă are loc meciul Nykobing Falster Handbold – NFH – Super Amara Bera Bera.

SCM Craiova va juca pe 26 ianuarie următorul meci, revanşa cu Podravka, la Koprivnica.