Turda și Constanța au remizat în EHF European League

0

Cele două reprezentante ale României în preliminariile EHF European League, HC Dobrogea Sud Constanța și Potaissa Turda, au terminat la egalitate partidele disputate pe teren propriu marți seară. Constanța a remizat cu Sporting, 27-27, iar Turda cu Toulouse, 35-35.

HC Dobrogea Sud Constanța a terminat la egalitate cu Sporting, 27-27 (14-16), deși a condus cu 21-17 în minutul 43 al partidei. Prima parte a fost echilibrată, diferența maximă a fost de două goluri (8-10 și 14-16), și stabilită în special din cauza erorilor comise de constănțeni. Băieții lui Djordje Cirkovic au fost însă mai buni în repriza a doua, au avut o defensivă mult mai exactă, iar Dani Vasile a fost mai inspirat decât Ionuț Iancu între buturi. S-a făcut așadar 21-17, dar din nou câteva inexactități pe fază ofensivă au făcut ca lusitanii să revină la conducere. S-a mers cap la cap pe final, iar soarta calificării se joacă la Lisabona.

HC Dobrogea Sud Constanța-Sporting Lisabona 27-27 (14-16)
HC Dobrogea Sud Constanța: Iancu, Vasile (portari), Nistor 10 goluri, Komogorov 5, Buricea 3, Nikolic 3, Chikovani 1, Radojevic 1, Șandru 1, Ersin 1, Simovic 1, Susanu 1, Blazevic, Andrei, Rocha Chiuffa, Ilie
Sporting: Gaspar, Skok, Van-Zeller (portari), Marzo 7 goluri, Bingo 4, Veitia Valdez 3, Salvador 3, Silva Soares 2, Djukic 2, Rocha 1, Ruesga 1, Schongarth 1, Tavares 1, Clarac 1, Ribeiro, Ramires

Turda și Toulouse au terminat la egalitate, 35-35, deși francezii au avut +5 pe tabelă, iar Turda 33-31 în minutul 56. A fost o partidă nebună, Turda a găsit destul de ușor soluții în atac, dar a avut probleme în a anihila jocul în mare viteză al oaspeților. Și în acest duel calificarea se joacă în retur, iar la cum a arătat partida de marți seară, ardelenii au șansa lor la calificare.

Potaissa Turda-Fenix Toulouse 35-35 (15-17)
Potaissa Turda: Irimuș, Șelaru (portari), Ghiță 9 goluri, Talas 7, Szoke 5, Thalmaier 5, Iancu 3, Dragas 2, Pavel 2, Savic 1, Zacaciurin 1, Rohozneanu, Cîntec, Lazăr, Pop, Vereș
Fenix Toulouse: Lettens, Almeida (portari), Ilic 8 goluri, Martins 6, Jakobsen 5, Chelle 4, Abdi 4, Steins 3, Kempf 2, Ben Halima 2, Leventoux 1, Soudry, Gilbert, Sokolic, Tribillon, Marmier