Naţionala de handbal feminin a câştigat primul meci în turneul de pregătire din Franţa, scor 31-26 (scor 16-13 la pauza) cu Cehia.

Romania a obtinut primul succes din cadrul amicalelor din Franta, dupa esecul cu tara gazda de acum 2 zile, scor 27-29.

A fost o victorie logica a fetelor noastre, care au condus chiar şi la 7 goluri în partea secundă. Duminică, în ultimul meci din „Hexagon”, Ryde & Co vor înfrunta naţionala Cubei.

De remarcat faptul ca Adriana Nechita a făcut un meci extraordinar, ea marcand în medie un gol la fiecare 3 minute.

Cristina Neagu a evoluat doar în primele 21 de minute ale jocului. In plus, la nivel de interi, Patricia Vizitiu şi Melinda Geiger au marcat 7 goluri faţă de cele 5 înscrise de Cristina Neagu şi Gabriela Perianu.

Romania se pregateste cu aceste amicale pentru CM de handbal care va avea loc de luna viitoare in Danemarca.