Naţionala de handbal feminin a câştigat ultimul meci de pregătire înaintea debutului la Campionatul Mondial din Danemarca, întrecere care va debuta pe 5 decembrie. Într-un joc disputat miercuri seara la Eslov, tricolorele au învins Suedia cu 33-30.

Asadar, fetele noastre, antrenate de Thomas Ryde, chiar din Suedia, au un bilant foarte bun in amicale, 27-29 cu Franţa, 31-26 cu Cehia, 36-23 cu Cuba si 33-30 cu Suedia.

La pauza, Romania era condusa de Suedia cu 15-12, dar a avut o revenire excelenta dupa pauza. In primele minute ale reprizei, am condus cu un minunat 12-3, ajungand in minutul 43 la 24-18.

Naţionala a avut o serie incredibilă de 6 goluri consecutive într-un interval de 5 minute (38-43).

România va debuta la Campionatul Mondial sâmbătă, de la ora 17:00, într-o partidă cu reprezentativa statului Puerto Rico.