Ce ar fi trebuit să înţelegem până acum din evoluţia României la acest Campionat Mondial şi nu am făcut-o? Mesajul pe care Tomas Ryde ni l-a tot transmis până acum este acela că ar trebui să fim încrezători, aşa cum este el, şi cum a arătat-o după fiecare meci, că vom învinge Brazilia.

Ce am observat noi după cele 5 meciuri ale României din grupă?

• că am zburdat în faţa lui Puerto Rico şi a Kazakhstanului…să fim serioşi…
  • că am înregistrat 3 înfrângeri în faţa celorlalte 3 echipe din grupă
  • că în faţa Spaniei am controlat prima parte, până când „ni s-a tăiat macaroana” şi nu am mai reuşit să ne regăsim, reuşind chiar contraperformanţa de a înscrie doar 6 goluri în repriza a doua
  • că în meciul cu Norvegia nu am înscris din minutul 6 până în minutul 14, scorul ajungând de la 2-2 la 7-2 pentru Norvegia si din minutul 36 până în minutul 44, de la 12-20…din nou o perioadă de absenţă din joc de 16 minute adunate
  • că în acelaşi meci cu Norvegia am reuşit să revenim de la 15-23 la 21-24, fapt care l-a satisfăcut pe deplin pe selecţioner, căruia parcă nu îi păsa că am pierdut, declarând că este cel mai bun joc al României de când a preluat el conducerea
  • că fetele naţionalei nu sunt mulţumite de maniera de abordare a atacurilor
  • că s-au greşit foarte multe pase (ba în spate, ba la nivelul gleznelor), lucru inacceptabil la acest nivel, greşeli care au irosit o mulţime de atacuri, semn că tricolorele au evoluat nesigure pe ele şi sub presiune
  • că Ada Nechita şi Melinda Geiger au avut câte ZERO goluri din câte 3 aruncări în meciul cu Norvegia, dar s-au revanşat cu Rusia
  • că Oana Manea nu a primit nici măcar o minge în poziţie de finalizare în cele 40 de minute cât a fost în teren în meciul cu Rusia, iar atât în meciul cu Spania, cât şi în cel cu Norvegia, procentajul ei de reuşită a fost 100%, câte 2 goluri în fiecare partidă
  • că Eliza Buceschi este surpriza plăcută de până acum, iar Patricia Vizitiu…poate că nu este în apele ei
  • că în meciul cu Rusia, am acumulat iar 19 minute de black-out, în prima parte 5 minute consecutive de la 10-7 pentru noi până la 10-12, iar în repriza secundă 14 minute consecutive, de la 23-21 până la 23-27
  • că nu am avut o fromulă stabilă şi că s-au făcut tot felul de experimente, atât în apărare, cât şi în atac

Cu toate acestea, după înfrângerea în faţa Rusiei şi golul fantastic al Braziliei din ultima secundă de la centrul terenului, prin care a învins Franţa şi a obţinut primul loc în grupa C, Tomas Ryde se arăta foarte încântat de faptul că i se va îndeplini dorinţa şi vom întâlni în optimi Brazilia, nu Franţa…atunci ar fi fost o problemă, probabil, dar cu Brazilia e altceva, cunoaşte jucătoarele mai bine şi…poate că va reuşi să pună în practică tot ce a experimentat până acum în faza grupelor, sacrificând eventuale victorii în faţa Spaniei, Norvegiei sau Rusiei…

Aseară la conferinţa de presă, selecţionerul Tomas Ryde (fost ofiţer de poliţe) se arăta foarte încrezător: „din nou echipa a reuşit cel mai bun meci de până acum, mai bun chiar decât cel cu Norvegia, am descoperit soluţii mult mai bune în apărare şi a fost un test foarte bun înaintea meciului din optimi”.

Diferenţa dintre el şi noi este că noi suntem români şi punem şi suflet pentru această echipă, pentru el poate fi doar un job. NU ÎL REGRETĂM /VREM ÎNAPOI PE TADICI, dar poate că de aceea ne-am fi dorit să vedem şi măcar o victorie cu una din cele 3 echipe din grupă, care să ne dea încrederea că se poate, pe lângă experimentele care au avut loc. Poate că nu avem răbdare, poate că este o trăsătură care ne diferenţiază pe noi, românii, de suedezi…poate că Tomas Ryde este un Tata Puiu al handbalului românesc şi va aduce performanţele pe care ni le dorim, chiar dacă momentan nu ne inspiră încredere şi noi suntem sceptici în această privinţă…DOAMNE AJUTĂ SĂ FIE AŞA!

Iată şi programul complet al optimilor Campionatului Mondial de Handbal Feminin 2015: