Olanda și Polonia au învins Franța și Rusia la CM de handbal din Danemarca și se vor întâlni din nou, în semifinale, după ce au mai jucat o data in grupe, cand batavele s-au impus clar cu 30-19.

Olandezele au dominat clar partida cu fetele din Hexagon, iar Wester și Polman au avut prestații foarte bune, prima adunând 21 de intervenții in poarta, în timp ce jucătoarea lui Esbjerg a marcat de 10 ori, fiind MVP-ul partidei.

Scorul a fost 28-25 pentru Olanda, care bifeaza prima semifinala din istoria ei la CM de handbal.

De cealalta parte, Polonia a invins uluitor Rusia, cu 21-20, după un meci cu multe răstunări de situație. Singura formație cu victorii pe linie până la ora sferturilor de finală, Rusia, a trebuit sa se recunoasca invinsa.

Kobylinska a marcat pentru 21-20 in ultimul minut, iar Gawlik a apărat aruncarea lui Vyakhireva.

Polonia repeta performanta de acum 2 ani, cand facea o semifinala si pierdea in dauna Serbiei in careul de asi, 18-24.

Olanda – Polonia va avea loc vineri de la ora 19.