Naționala masculină de handbal a României a terminat la egalitate cu formația similară a Serbiei, 30-30 (17-13), marți seara, la Belgrad, într-un meci amical.

Romania a dominat marea parte a jocului, dar a scapat victoria printre degete pe final.

Echipa antrenată de Aihan Omer a condus cu 4-1 (min. 7), 10-7 (18), 14-10 (23), 16-11 (27), iar la pauza avantajul nostru era de plus 4 goluri, 17-13 mai exact.

Gazdele au egalat apoi dupa pauza, 22-22 (45), iar apoi au preluat conducerea, 26-25 (51), dar România a avut 30-28 (58). Serbia a redus diferența la un singur gol, pentru ca Momir Rnic sa inscrie golul egalării, după un atac ratat de România.

1500 de fani au asistat la Belgrad la acest joc.

Romania a jucat cu: Iancu (2 mingi apărate), Irimuș (10 mingi parate) — Bera 5 goluri, Mocanu 3, Ramba 2, Gavriloaia 1, Ghionea 5, Racoțea, D. Iancu 1, Fenici 5, Novanc 1, Csepreghi 6, Stavrositu, D. Grigoraș 1.

Pe 6 ianuarie, România va juca în deplasare cu Finlanda (la Vantaa), în preliminariile Campionatului Mondial din 2017.