CSM București a învins-o pe Gyor, scor 26-24, în runda cu numărul 12 a grupei A din Liga Campionilor la handbal feminin.

CSM București a spart, în sfârșit, gheața în sala celor de la Gyor. Maghiarele erau neînvinse în actuala ediție a Ligii Campionilor, dar elevele lui Adrian Vasile n-au ținut cont de acest lucru.

Cu portarii Glauser și Davidsen în mare formă, campioana României a condus din primul minut. Singurele emoții le-a avut pe final, dar paradele portarului norvegian au adus o victorie importantă.

Cea mai bună marcatoare a lui CSM București a fost franțuzoaica Grace Zaadi, cu 8 goluri. Au mai punctat: Ostergaard (4), Ingstad (3), Arntzen (3), Neagu (3), Dindiligan (2), Omoregie (2) și Kobylinska (1).

CSM București păstrează șanse la primele două poziții ale grupei, cele care duc direct în faza sferturilor de finală. „Tigroaicele” sunt deja sigure de biletul pentru optimile de finală.