Selecționata U21 a României a disputat un meci amical împotriva divizionarei secunde FC Buzău. „Tricolorii” lui Florin Bratu s-au impus cu 2-1.

România U21 ar fi trebuit să dispute un amical împotriva Angliei U21. A fost amânat după ce două persoane din delegația britanică au fost depistate cu Covid-19. În aceste condiții, s-a organizat un meci-test contra lui FC Buzău, echipă antrenată de Cristi Pustai.

Partida s-a disputat pe stadionul Dinamo, iar scorul a fost deschis de buzoieni, în minutul 26, prin Alexandru Munteanu. David Miculescu, atacantul celor de la UTA, a egalat înainte de pauză, iar Ianis Stoica a stabilit rezultatul final, în minutul 62.

Echipa folosită de Florin Bratu

România U21: 12.M. Popa (1. Ducan, 46, 23. Gyenge) – 20. Țîrlea (2. Georgescu, 80), 6. Screciu (cpt) (11. Ișfan, 80), 4. Racovițan (5. Drăgușin, 27), 3. Țicu (17. S. Șerban, 69) – 8. Dr. Albu (14. Dican, 69), 24. Perianu – 10. Cîmpanu (13. Sefer, 46), 18. Miculescu (21. Pitu, 69), 15. Petrila (7. Oct. Popescu, 46) – 22. Cr. Dumitru (19. I. Stoica, 46, 9. Al. Stoica, 80).

Pe 7 septembrie, de la ora 21:00, pe arena din Voluntari, România U21 va întâlni reprezentativa similară din Georgia.