Selecționata Rusiei a cucerit titlul european la volei masculin, duminică, la Cracovia, după ce a învins echipa Germaniei cu scorul de 3-2 (25-19, 20-25, 25-22, 17-25, 15-13), în finala Euro 2017.

Rusia a ajuns astfel la 14 titluri europene (palmaresul URSS inclus), un record, la patru ani de la ultimul său succes.

Rusia, aflată printre favorite la debutul în competiție, alături de Serbia (medaliată cu bronz), Franța, deținătoarea titlului (eliminată în sferturi) și Italia (învinsă și ea în sferturi), și-a confirmat statutul și nu a cedat niciun set până în finală.

”Nationalmannschaft”, condusă de un excelent Gyorgy Grozer (cel mai bun marcator, cu 27 de puncte), la prima sa finală europeană, a oferit o replică pe măsură.

Serbia a câștigat medaliile de bronz la Europene, după 3-2 (25-17, 22-25, 19-25, 25-22, 15-12) cu Belgia în finala mică, tot la Cracovia. Pentru Serbia a fost a noua medalie europeană din 1995.

În semifinale, Serbia a ratat două mingi de meci cu Germania. Serbia rămâne astfel cu două titluri continentale, luate în 2001 și 2011.