CSM Volei Alba Blaj s-a calificat, în premieră pentru o echipă din România, în finala Ligii Campionilor la volei feminin, după ce a învins în semifinale formaţia turcă Galatasaray Istanbul cu scorul 3-1 (23-25, 25-17, 25-22, 25-22), sâmbătă, în Sala Polivalentă ”Ioan Kunst-Ghermănescu” din Bucureşti, care găzduieşte turneul Final Four al competiţiei.

Campioana de anul trecut a României (Blaj a terminat pe locul secund în ediţia recent încheiată) va juca în finală cu altă formaţie turcă, VakifBank Istanbul, deţinătoarea trofeului, duminică, de la ora 19,00.

VakifBank Istanbul a învins, sâmbătă, formaţia italiană Imoco Volley Conegliano cu scorul de 3-2 (25-22, 25-21, 17-25, 15-25, 16-14), în prima semifinală a competiţiei.

Ana Yilian Cleger Abel a fost cea mai bună de pe teren, cu 27 puncte, de la Blaj remarcându-se şi Natasa Krsmanovic, cu 10 puncte. Au mai jucat: Adina Salaoru (2 puncte), Tijana Malesevic (5), Petia Barakova (5), Aleksandra Crncevic (8), Melisa Memiş, Selime Ilyasoglu, Lena Moellers, Nneka Onyejekwe (8).

În finala mică, duminică, de la ora 16,00, se vor înfrunta Galatasaray şi echipa italiană Imoco Volley Conegliano.