Tenismanul Dominic Thiem l-a învins pe Bogdan Borza cu 6-2, 6-2, 6-4, vineri, la Wels, iar Austria conduce România cu 2-0, în primul tur al barajului de menținere în Grupa I valorică a zonei Europa-Africa a Cupei Davis.

Dominic Thiem (24 ani, 7 ATP), prima rachetă a Austriei, s-a impus într-o oră și 54 de minute în fața unui debutant, Bogdan Borza (20 ani, 707 ATP), care a oferit o replică peste așteptări.

Borza a început în forță și a condus cu 1-0 și 2-1, având chiar o minge de 3-1. Thiem a revenit mai aproape de nivelul său obișnuit și a luat primul set cu 6-2, câștigând apoi și actul secund cu același scor.

În setul al treilea, Thiem a dominat și a condus cu 5-2, dar Borza nu a renunțat la luptă, a reușit să facă break și s-a apropiat la 5-4, având chiar o minge de break pentru 5-5. Thiem a reușit în cele din urmă să închidă meciul cu 6-4.

În primul meci de simplu de vineri, Gerald Melzer (27 ani, 133 ATP) l-a învins pe Dragoș Dima (25 ani, 489 ATP) cu 6-1, 6-1, 3-6, 6-1.

Sâmbătă, de la ora 15,00, se va desfășura meciul de dublu, între perechile Horia Tecău/Nicolae Frunză și Dominic Thiem/Philipp Oswald.

România conduce cu 3-2 în meciurile directe cu Austria, pe care a învins-o în 1976, la Viena, 4-1 în sferturile zonei Europa, în 1980, cu 3-2 la București, în primul tur al zonei Europa, și în 2002, la Constanța, cu 5-0, în primul tur al zonei Europa-Africa, Grupa I. Austria a câștigat în 1957, 5-0 la București, în primul tur al zonei Europa, și în 1986, 3-2 la Bad Kleinkirchheim, în semifinalele zonei Europa.