Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul unu mondial, a câştigat turneul demonstrativ World Tennis Thailand Championship, de la Hua Hin, după ce a învins-o, duminică, în finală, pe Karolina Pliskova (Cehia), cu 6-2, 6-3.

Halep a confirmat jocul bun din semifinale şi s-a impus în faţa celei de-a patra jucătoare din lume în doar 61 de minute.

Simona Halep are 5-1 în meciurile directe cu Pliskova, singura victorie a cehoaicei venind în Fed Cup, victoria de la Hua Hin nefiind luată în calcul.

În semifinale, Halep a învins-o pe britanica Johanna Konta (9 WTA) cu 6-3, 6-3, iar Pliskova a trecut de Jelena Ostapenko (Letonia/locul 7 WTA), câştigătoarea ediţiei din acest an a turneului de la Roland Garros, cu 6-1, 6-4.

Halep va debuta în sezonul competiţional 2018 la turneul de la Shenzhen (China), care va debuta pe 31 decembrie şi va fi dotat cu premii totale de 626.750 dolari.