Sâmbătă, 16 octombrie, s-au disputat finalele Superligii Naționale de rugby, pe noua arenă Arcul de Triumf. CSM Știința Baia Mare a fost încoronată campioană.

CSM Știința Baia Mare a trecut în finală de CSA Steaua București, scor 11-3. A fost un ultim act închis, disputat fără suporteri, din cauza restricțiilor impuse pe fondul pandemiei de coronavirus.

Steaua a punctat prima, prin lovitura de pedeapsă transformată de Ratu Taniela Maravunawasawasa în minutul 10. Sportivii din Baia Mare au reacționat cu promptitudine, iar Helarius Kisting a marcat un eseu. Același Kisting a transformat și alte două lovituri de pedeapsă, până în pauză ,pentru a stabili scorul final 11-3. În partea secundă nu s-a mai înscris niciun punct. Baia Mare își apără astfel titlul cucerit anul trecut.

În finala mică, Dinamo a revenit senzațional în fața Timișoarei și s-a impus cu 16-11. CS U Cluj a încheiat sezonul pe locul 5, iar ACS Tomitanii Constanța pe 6.