SI TOTUSI,MAI AVEI PUTINTICA RABDARE,DOMNILOR !
 Cronica pictata a partidei STEAUA BUCURESTI -PARTIZAN BELGRAD
           ORICE PASARE PE LIMBA EI ,PIERE !
Asa glasuieste un intelept proverb popular, facand aluzie la cuvantul si comportarea de bun simt de care trebuie sa dam dovada, fiecare din noi, in orice imprejurare ne-am afla ! Nu acelasi lucru l-a facut si centrul atacant al oaspetilor Valeri BOJINOV, care plin de sine a etichetat Steaua BUCURESTI ca ,,o echipa slaba !,, Declaratie jenant lipsita de eleganta sportiva, de fair-play, in ultima instanta !
 La o faza banala de joc, in minutul 19 atacantul bulgar s-a accidentat si a parasit terenul de joc, fiind inlocuit  de Ivan SAPONJIC. Cineva, acolo, sus a facut dreptate !
                                                          PANTERA ROZ si FRICOSII IEPURASI !
Desi Mirel RADOI si-a menajat titularii pentru aceasta partida, aliniind formatia standard, inclusiv cu noile vedete-achizitii Tade, Hamroun, Alcenat, ceea ce am vazut in prima repriza, cu exceptia fazei din minutul 7, incheiata cu sutul in diagonala al lui Muniru SULLEY, retinut sigur de portarul Zivko ZIVCOVIC, a fost sub semnul unui cosmar, amplificat si de galeria in forta, verbala si gestica, a mass-mediei sarbe, aidoma celei slovace de la TRECIN . Colac peste pupaza, cuvintele lui Bojinov parca ma frigeau ! Pase cu adresa acoperind tot terenul, dublaj perfect, actiuni – sageata pe flancuri la care Tosca, Papp-din nou Papp, si culmea Alcenat, gafau ca niste incepatori ! Varela se zbatea ca un leu, salvand situatii grele in fata unor jucatori sarbi care se
jucau cu apararea noastra in care mijlocasii Breeveld si Sulley erau debusolatisi fricosi sa construiasca vreo actiune ofensiva incheiata cu un sut mai ca lumea. Tripleta Chipciu-Hamroun-Popa a fost ca si inexistenta, iar Tade, a fost pur si simplu ridiculizat de aparatorii sarbi. Aproape de jumatatea primei reprize, cand ,,partizanii ,,  se distrau cu ai nostri, au venit minutele 23 si 24, cand, tanarul portar COJOCARU si-a pus aripi de inger si a salvat onoarea Stelei ,,aplaudat la scena deschisa, atat de noi, cat si de sarbi ! Zivkovic Andrija, dupa doua driblinguri blitz a sutat napraznic si COJOCARU A ZBURAT CA O PANTERA ROZ SI A REFUZAT PRIMUL GOL AL UMILINTEI PRIMEI REPRIZE, domnule ,, Finantator,, iar in minutul urmator ,la cornerul ce a urmat, Valentin alintat ,,baschetbalistul ,, a scos de langa bara ,,capul,, plasat al lui  JEVTOVIC ! Repriza umilintei s-a incheiat cu contraatacuri ale sarbilor, marcati psihologic de cele doua uriase ratari sau, mai corect, de reflexele salvatoare ale lui Cojocaru ! Tabela a ramas ca la inceput – 0-0 !
                                                         LECTIA CAPITANULUI VARELA
    Repriza a doua a inceput cu ratarile lui Adi POPA, revenit pe extrema dreapta, in largul lui, cu sut de putin peste poarta si
de torpila lui Hamroun, scoasa de sub bara de portarul Zivkovic. Steaua da semne de trezire iar sarbii au inceput si ei sa greseasca, pana in minutul 62, cand la un contraatac fulgerator, ca un croseu, napraznic, Petrovic a sutat in diagonala din alergare, inscriind imparabil ! 1-0 pentru sarbi, scor meritat dupa aspectul jocului, scor care semna cam 90 la suta eliminarea Stelei din cursa spre LIGA CAMPIONILOR . Chipciu este insa primul care da tonul razbunarii golului si rateaza de putin egalarea, pentru ca in minutul 80 la o lovitura libera de pe flancul  drept, capitanul VARELA SA SE INALTE PESTE TOTI SI
CU O LOVITURA DE CAP, EXCELENT PLASATA . SA ADUCA EGALAREA , 1-1, dadatoare de sperante in returul de la Belgrad. Pana la sfarsitul partidei au mai fost doua ratari monumentale, de fiecare parte care puteau schimba soarta calificarii in grupe, insa noi cei din stadion, deopotriva romani si sarbi, eram deja, injectati, cu 1-1 !,
Asa ca, mai aveti putintica rabdare, domnilor !