Dinamo București s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal, miercuri seara, pe Cluj Arena, după ce a dispus de formația de liga a treia Universitatea Cluj cu scorul de 3-1, la loviturile de departajare.

Scorul a fost egal, 1-1, după prelungiri, același scor înregistrându-se și la finalul celor 90 de minute regulamentare, prin golurile marcate de Laurențiu Corbu (14), pentru Dinamo, și Dorin Goga (34), pentru ”U”.

”U” a ratat un penalty în min. 5, prin Gabriel Giurgiu, șutul său fiind apărat de Laurențiu Brănescu.

La loviturile de departajare, Dinamo a ratat o singură dată, prin Anton (a apărat Albuț), iar jucătorii de la ”U” au ratat de trei ori, prin Goga, Florescu și Chiș, care nu au nimerit spațiul porții.

Meciurile din sferturile de finală sunt programate în prima parte a anului viitor, pe 27-28 februarie sau 1 martie.

Universitatea Cluj (III) — FC Dinamo București 1-1 (1-1, 1-1), după prelungiri; 1-3, la loviturile de departajare, Cluj Arena — Cluj-Napoca
Au marcat: Dorin Goga (34), respectiv Laurențiu Corbu (14).

Arbitru: Ionuț Coza (Cernica/Ilfov); arbitri asistenți: Vladimir Urzică (Piatra Neamț), Iulian Radu (București)
Observatori: Florin Hîncu (Brașov) — CCA, Ioan Zare (Oradea) — FRF