Pentru prima dată în ultimii 12 ani, Anglia a pornit cu două victorii la Cupa Mondială. Dacă primul joc cu Tunisia a fost câştigat în prelungiri (2-1), în faţa statului Panama a dat recital. Englezii s-au impus cu 6-1, după o primă repriză istorică cu 5 goluri.

Anglia a marcat de şase ori în poarta lui Panama, după reuşitele lui John Stones (min. 8 şi 40), Harry Kane (min. 22, 45+1 şi 62) şi Jesse Lingard (min. 36). De partea cealaltă, adversarii au marcat prin Felipe Baloy (min. 78).

Meciul a fost la discrteţia europenilor, singura necunoscută fiind cea a scorului final. Partida s-a încheiat cu 12 ocazii de gol pentru Anglia, din care 7 şuturi pe poartă. De partea cealaltă, Panama a încheiat cele 90 de minute cu 2 şuturi pe poartă.

În urma acestui rezultat, Anglia şi Belgia sunt calificate în fazele eliminatorii.

Au evoluat echipele:

Anglia: 1. Jordan Pickford – 2. Kyle Walker, 5. John Stones, 6. Harry Maguire – 12. Kieran Trippier (3. Danny Rose, 70), 21. Ruben Loftus-Cheek, 8. Jordan Henderson, 7. Jesse Lingard (17. Fabian Delph, 63), 18. Ashley Young – 10. Raheem Sterling, 9. Harry Kane (căpitan; 11. Jamie Vardy, 63). Selecţioner: Gareth Southgate.

Panama: 1. Jaime Penedo – 2. Michael Murillo, 5. Roman Torres (căpitan), 4. Fidel Escobar, 15. Eric Davis – 8. Edgar Barcenas (16. Abdiel Arroyo, 69), 11. Armando Cooper, 6. Gabriel Gomez (23. Felipe Baloy, 69), 20. Anibal Godoy (19. Ricardo Avila, 62), 21. Jose Luis Rodriguez – 7. Blas Perez. Selecţioner: Hernan Dario Gomez.

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!