Japonia şi Senegal au terminat la egalitate, 2-2, în Grupa H a Campionatului Mondial şi păstrează şanse reale la calificarea în fazele eliminatorii.

Cele două naţionale nu au oferit o partidă foarte spectaculoase, chiar dacă au reuşit să marcheze 4 goluri. Senegal a reuşit să deschidă scorul prin Sadio Mane, după o gafă a portarului nipon, în minutul 11. Japonia a ieşit la joc şi a restabilit egalitatea la finalul primei reprize, în minutul 34, prin Takashi Inui.

A doua repriză a debutat precaut. Echipele nu au riscat şi au preferat să menţină rezultatul din prima parte. Golul a venit din partea unui fundaş. În minutul 71, Wague a adus-o pe Senegal în avantaj, după o deviere cu călcâiul a lui Niang. A fost momentul în care Japonia s-a aruncat în atac şi a reuşit să restabilească egalitatea după numai 7 minute. Honda, abia introdus, a reuşit să marcheze pentru 2-2. Scorul s-a păstrat până la finalul celor 90 de minute, scrie Mediafax.

În ultima etapă a grupelor, Senegal va întâlni Columbia, în timp ce Japonia va juca împotriva Poloniei.

Au evoluat echipele:
Japonia: 1. Eiji Kawashima – 19. Hiroki Sakai, 22. Maya Yoshida, 3. Gen Shoji, 5. Yuto Nagatomo – 7. Gaku Shibasaki, 17. Makoto Hasebe (căpitan) – 8. Genki Haraguchi (9. Shinji Okazaki, 75), 10. Shinji Kagawa (4. Keisuke Honda, 72), 14. Takashi Inui (11. Takashi Usami, 87) – 15. Yuya Osako. Selecţioner: Akira Nishino.

Senegal: 16. Khadim Ndiaye – 22. Moussa Wague, 3. Kalidou Koulibaly, 6. Salif Sane, 12. Youssouf Sabaly – 17. Pape Alioune Ndiaye (11. Cheikh Ndoye, 81), 13. Alfred Ndiaye (8. Cheikhou Kouyate, 65), 5. Idrissa Gana Gueye – 18. Ismaila Sarr, 19. Mbaye Niang (9. Mame Biram Diouf, 86), 10. Sadio Mane (căpitan). Selecţioner: Aliou Cisse.