Selecţionata Suediei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, după ce a învins Elveţia cu scorul de 1-0 (0-0), marţi, pe stadionul din Sankt Petersburg.

Unicul gol a fost marcat de Emil Forsberg (66), la capătul unui meci lipsit de spectaculozitate.

Elveţienii, fără doi jucători importanţi, Lichtsteiner şi Schaer, au avut o posesie mai bună a mingii, dar scandinavii şi-au creat ocazii mai multe şi mai mari.

În partea secundă, Toivonen (49) a şutat peste poară din careu, iar în min. 66, Suedia a deschis scorul, prin Forsberg, cu un şut de la 17 metri, deviat decisiv de Akanji.

În prelungiri, Olsson a scăpat pe contraatac şi a fost faultat din spate de Lang, care a primit cartonaş roşu, arbitrul a dictat iniţial penalty, dar a revenit apoi şi a dat lovitură liberă din marginea careului, iar şutul lui Toivonen a fost respins de Sommer, la ultima fază a partidei.

Elveţia nu a reuşit să marcheze în fazele eliminatorii ale turneelor de Cupă Mondială de 64 de ani.

Au evoluat echipele:
Suedia: 1. Robin Olsen – 2. Mikael Lustig (16. Emil Krafth, 82), 3. Victor Lindeloff Nilsson, 4. Andreas Granqvist (căpitan), 6. Ludwig Augustinsson – 17. Viktor Claesson, 13. Gustav Svensson, 8. Albin Ekdal, 10. Emil Forsberg (5. Martin Olsson, 82) – 9. Marcus Berg (22. Isaac Kiese Thelin, 90), 20. Ola Toivonen. Selecţioner: Janne Andersson.

Elveţia: 1. Yann Sommer – 6. Michael Lang, 20. Johan Djourou, 5. Manuel Akanji, 13. Ricardo Rodriguez – 11. Valon Behrami (căpitan), 10. Granit Xhaka – 23. Xherdan Shaqiri, 15. Blerim Dzemaili (9. Haris Seferovic, 73), 14. Steven Zuber (7. Breel Embolo, 73) – 19. Josip Drmic. Selecţioner: Vladimir Petkovic.