Selecţionata Franţei s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, vineri, după ce a învins reprezentativa Uruguayului cu scorul de 2-0 (1-0), la Nijnîi Novgorod, în primul sfert de finală al competiţiei.

”Les Bleus” s-au impus meritat, prin golurile marcate de Raphael Varane (40) şi Antoine Griezmann (61). Francezii nu mai jucaseră o semifinală din 2006, când Italia i-a învins în ultimul act la ediţia din Germania.

Echipa lui Deschamps a câştigat tactic duelul cu Uruguayul, pragmatismul francezilor fiind ajutat şi de erorile comise de apărarea ”celeştilor”.

În repriza secundă, uruguayenii nu au reuşit să îşi creeze multă vreme ocazii de gol.

Franţa a marcat şi al doilea gol, la o fază care nu anunţa nimic, Griezmann înscriind cu un şut din afara careului, la care Muslera a scăpat balonul în poartă (61). Pentru ”Les Bleus” a fost al doilea şut pe poartă.

Franţa, campioană în urmă cu 20 de ani, pe teren propriu, va juca în penultimul act cu învingătoarea dintre Brazilia şi Belgia.

Franţa e neînvinsă în faţa formaţiilor sud-americane de zece meciuri la Cupa Mondială (şase victorii, patru egaluri).

Au evoluat echipele:
Uruguay: 1. Fernando Muslera – 22. Martin Caceres, 2. Jose Gimenez, 3. Diego Godin (căpitan), 17. Diego Laxalt – 8. Nahitan Nandez (20. Jonathan Urretaviscaya, 73), 15. Matias Vecino, 14. Lucas Torreira, 6. Rodrigo Bentancur (7. Cristian Rodriguez, 59) – 9. Luis Suarez, 11. Cristhian Stuani (18. Maximiliano Gomez, 59). Selecţioner: Oscar Washington Tabarez.

Franţa: 1. Hugo Lloris (căpitan) – 2. Benjamin Pavard, 4. Raphael Varane, 5. Samuel Umtiti, 21. Lucas Hernandez – 6. Paul Pogba, 13. Ngolo Kante – 10. Kylian Mbappe (11. Ousmane Dembele, 88), 7. Antoine Griezmann (18. Nabil Fekir, 90+3), 12. Corentin Tolisso (15. Steven Nzonzi, 80) – 9. Olivier Giroud. Selecţioner: Didier Deschamps.