• Înfrângeri pe teren propriu pentru toate cele trei echipe brașovene din serie

Olimpic Cetate Râșnov a pierdut la limită, sâmbătă, cu AFC Odorheiu Secuiesc, liderul Seriei a V-a din Liga a 3-a, scor 0-1 (0-0), într-un meci contând pentru etapa a noua, ultima a turului sezonului regular. Harghitenii au deschis scorul prin Covaciu, în minutul 80, iar elevii lui Petre Lucian ar fi putut obține apoi un punct, însă Babei a ratat cea mai mare ocazie a râșnovenilor. În următoarea etapă, Râșnovul va juca pe teren propriu cu FC Pucioasa.

Tot sâmbătă, SR Brașov a pierdut, de asemenea, pe teren propriu, 1-2 () cu KSE Târgu Secuiesc. Covăsnenii au deschis scorul printr-un autogol al lui Iordache, iar băieții lui Robert Elek au egalat prin Sergiu Șerban, la zece minute de la relauarea jocului după pauză. KSE s-a impus cu o reușită semnată de Barna Antal, în minutul 75. În următorul weekend, SR-ul va juca tot acasă, cu Sepsi OSK 2 Sfântu Gheorghe.

Kids Tâmpa, cel mai amar eșec

ACS Kids Tâmpa a pierdut meciul cu FC Pucioasa, disputat sâmbătă pe Stadionul ICIM, în cadrul etapei cu numărul nouă din Liga a 3-a, scor 1-2 (1-1). „Alb-albaștrii” au deschis scorul prin Moroie, în minutul 7, însă au fost egalați printr-un penalty transformat de Marina (33), după un fault al aceluiași Moroie. Cu trei minute înainte de pauză, Opra a văzut al doilea cartonaș galben, astfel că „urșii” au fost nevoiți să joace apoi cu un om în minus. Au rezistat, însă foarte bine, cu atât mai mult cu cât a venit și a doua eliminare, a lui Kerekes, care a primit la rândul lui al doilea galben, pentru o simulare (76). Cu doi oameni în plus timp de un sfert de oră, dâmbovițenii au reușit să marcheze golul victoriei în minutul 89, prin Nisipeanu. „Am făcut un joc bun, am avut ocazii, am deschis scorul, însă am făcut acea greșeală la penalty și am fost egalați. Am avut și doi eliminați, dar am stat bine în terem și am ajuns până în minutul 89. Chiar dacă am întâlnit o echipă cu jucători experimentați, am avut atitudine și agresivitate, iar acestea sunt un câștig. Pot fi un nou punct de plecare”, a declarat Ciprian Anghel, unul dintre antrenorii “alb-albaștrilor”.