Atmosfera de mare derby la Calarasi, onorata de prezenta in tribunele cochetei arene fotbalistice , a nu mai putin de 3500 spectatori ,veniti sa incurajeze echipa favorita, in cursa spre promovarea in prima liga . Galeria rapidista, cam 400 de suporteri, si-a intrat …rapid in functiune , dominand,  fara drept de apel, scandarile timide ale gazdelor.
Pe teren insa , cel putin in prima repriza,  gazdele au dominat jocul la toate capitolele, raportul cornerelor fiind de 8-0! Rapidistii au dat impresia unei echipe care isi cauta mereu antrenorul, Dan ALEXA, fiind chiar in tribuna oficiala, suspendat pentru aceasta partida . In minutul 6, gazdele au inscris, prin cel mai bun jucator al lor, Saifeddine ALAMI, care a pus parca cu mana balonul la vinclu dintr-o lovitura libera de la 20 de metri, fara sperante pentru portarul rapidist Cezar LUNGU, insa golul nu a fost validat de centralul craiovean, FLUERAN, pentru ofsaid .
Calarasenii i-au…calarit in continuare pe rapidisti,Valentin ALEXANDRU,Daniel VADRARIU si Laurentiu BUS, ratand deschiderea scorului . Rapidistii s-au aparat si…doar atat, spre nemultumirea justificata a ambitiosului antrenor Dan ALEXA . Cu exceptia primelor 10 minute din repriza a doua, cand rapidistii s-au mai vazut in joc, gazdele s-au napustit in atac si cum se intampla des in fotbal , in minutul 61 , la un corner ,balonul s-a plimbat ca o veverita buclucasa printre picioarele jucatorilor,  gasindu-l pe Ondrej KUSNIR, s-a strecurat in plasa, spre disperarea lui Cezar LUNGU !  1 -0 pentru RAPID, efectiv contra cursului jocului !
A urmat asediul la poarta rapidista cu Valentin ALEXANDRU, campionul ratarilor,  spre dezamagirea antrenorului Ionel GANEA si a spectatorilor,incantati totusi de evolutia lui ALAMI,un jucator pe care si l-ar dori orice echipa de Liga 1 .  Fluierul final i-a gasit pe rapidisti invingatori norocosi intr- partida de …dulce-amarui.
Oricum, rapidistii  mai au mult de lucru la relatiile de joc, unde se vorbeste inca …in mai multe limbi ! In formula de start, RAPID a avut 6 jucatori straini ! Sambata , RAPID are un meci greu cu lidera seriei Dacia Unirea BRAILA, o echipa ambitioasa si tehnica ! Din nou la inaltime cea mai frumoasa galerie din fotbalul romanesc –GALERIA Rapidului ! Pacat ca n-are echipa pe masura ! Cel putin pana acum !