Naționala de fotbal a României a terminat la egalitate cu formația Finlandei, scor 1-1 (0-0), joi seara, pe Arena Națională din București, în Grupa F a preliminariilor EURO 2016.

Golurile au fost marcate de Hoban, in minutul 91, respectiv Joel Pohjanpalo (67).

Golul lui Hoban, salvator, venit in minutul 91, este golul ce ne poate aduce la EURO, avand in vedere ca in ultimul meci cu Feroe depindem doar de noi, avand nevoie obligatorie de o victorie.

Prestatia tricolorilor de joi a fost una slaba, cu multe momente in care ne-am pierdut luciditatea, mai ales in atac.

România va juca duminică în Feroe, cu calificarea ”pe masă”, după ce Irlanda de Nord a obținut deja biletul pentru turneul din Franța.

România: Tătăruşanu – Papp, Chiricheş, Grigore, Raţ – Hoban – Torje (Ad. Popa ’87), Sânmărtean, Chipciu (Maxim ’60) – Stancu (Andone ’69), Keşeru. Selecţioner: Anghel Iordanescu.

Finlanda: Hradecky – Arkivuo (Jelasto ’64), Arajuuri (Toivio ’61), Moisander, Uronen – Ring, Schuller, Halsti, Hetemaj – Pukki, Pohjanpalo (Hamalainen ’77). Selecţioner: Markku Kanerva.

Cartonaşe galbene: Pohjanpalo ’48, Halsti ’54, Toivio ’73, Hetemaj ’82.

Arbitru: Craig Thompson (Scotia).