Sepsi Sf. Gheorghe a câștigat Supercupa României, o victorie cu scorul de 2-1 în fața campioanei CFR Cluj.

Sepsi, câștigătoarea Cupei în sezonul precedent, și-a trecut în palmares al doilea trofeu din istoria clubului. Deși s-au văzut conduși încă din minutul 2, după reușita lui Alexandru Păun, cea mai rapidă din istoria Supercupei, covăsnenii nu au cedat.

Au reușit să egaleze în al treilea minut suplimentar al primei reprize, prin fostul dinamovist Cosmin Matei. Lovitura de grație a venit în minutul 85, când proaspăt introdusul Mario Rondon a finalizat cu o execuție de mare atacant, fără speranțe pentru Bălgrădean.

Cristiano Bergodi, antrenorul lui Sepsi, obține astfel a doua Supercupă a României din palmares, după cea obținută cu Rapid în anul 2007. Dan Petrescu încă așteaptă primul astfel de trofeu la CFR.

CFR CLUJ – SEPSI 1-2 (Păun 2 / Matei 45+3, Rondon 85)

Eliminat: Rodrigues (90+1)

CFR CLUJ: 34. Bălgrădean – 47. Braun, 6. Graovac, 44. De Sousa, 45. Camora-cpt. – 37. Bordeianu (8. Rodrigues, 86), 73. Muhar (28. Hoban, 72) – 10. Deac, 7. Păun (15. Yeboah, 62), 11. Petrila (75. Gîdea, 86) – 9. Dugandzic (17. Betancor, 62). Antrenor: Dan Petrescu
Rezerve: 90. Sava – 2. Brucic, 24. Bălan, 94. Itu

SEPSI: 33. Niczuly – 88. Dimitrov, 44. Bălașa, 3. Mitrea-cpt., 20. Dumitrescu – 21. Bărbuț (90. Golofca, 60), 77. Aganovic (22. Santos, 83), 6. Păun, 13. Matei (8. I. Gheorghe, 60) – 11. Ștefănescu, 9. Tudorie (99. Rondon, 76). Antrenor: Cristiano Bergodi
Rezerve: 12. Began – 27. Ispas, 29. Damașcan, 45. Ciobotariu, 82. Ninaj