Prima reprezentativă de rugby a României a câștigat meciul test împotriva naționalei similiare a Uruguayului, scor 30-22.

Pe căldura sufocantă de la Montevideo, „stejarii” au început excelent. Alexandru Bucur a reușit un ese în minutul 5, transformat de Gabriel Rupanu. Deși au rămas în 14, Gabriel Rupanu a mai izbutit un eseu, tot de el transformat, în minutul 19. S-a făcut 17-0 după o nouă lovitură de pedeapsă.

Gazdele au forțat în debutul părții secunde și au trecut în avantaj, scor 22-20. Ultimul cuvânt l-au avut „stejarii”, prin Rupanu, Boboc și Vlăduț Popa. Elevii lui Andy Robinson s-au impus cu 30-22 și se pregătesc pentru al doilea meci împotriva reprezentativei din Uruguay.

Acesta este programat duminică, 17 iulie, de la ora 21:35. Va putea fi urmărit pe Prima Sport 2.