Liverpool a învins-o pe Manchester City la scor de neprezentare, 3-0, miercuri seara, pe Anfield, într-o partidă din prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor la fotbal.

”Cormoranii” au făcut un pas mare spre penultimul act al competiţiei prin golurile marcate de Mohamed Salah (12), Alex Oxlade-Chamberlain (21) şi Sadio Mane (31), în prima jumătate de oră.

Liverpool l-a pierdut pe Salah după pauză, egipteanul ieşind accidentat în min. 52.

Echipa antrenată de Juergen Klopp era singura care a învins-o în Premier League pe Manchester City.

Returul va avea loc pe ”Etihad Stadium” în data de 10 aprilie.

Liverpool: Karius – Arnold, Lovren, van Dijk, Robertson – Oxlade-Chamberlain (Moreno, 85), Henderson (căpitan), Milner – Salah (Wijnaldum, 52), Roberto Firmino (Solanke, 71), Mané. Antrenor: Juergen Klopp.
Manchester City: Ederson – Walker, Otamendi, Kompany (căpitan), Laporte – Gundogan (Sterling, 57), Fernandinho, David Silva, De Bruyne, Leroy Sané – Gabriel Jesus. Antrenor: Josep Guardiola.