Reprezentativa Rusiei a surclasat selecţionata Arabiei Saudite cu scorul de 5-0 (2-0), în primul meci al Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, joi, pe Stadionul Lujniki din Moscova, în Grupa A a competiţiei (14 iunie – 15 iulie).

Gazdele s-au impus la o diferenţă puţin aşteptată, într-un meci care a opus cele mai slabe echipe din clasamentul FIFA calificate la CM 20218 (70, respectiv 67).

Rusia a intrat la pauză cu avans de două goluri, Cerîşev (43) marcând cu un şut la colţul scurt, după ce a driblat doi fundaşi. Cerîşev fusese introdus în locul lui Dzagoev (min. 24), accidentat.

Saudiţii au cedat total pe final, primind încă două goluri în prelungiri. Cerîşev (90+1) a marcat superb cu un şut cu exteriorul, iar Aleksandr Golovin, autor a două pase decisive, a închis tabela din lovitură liberă (90+4).

Acesta este cel mai mare scor într-un meci de deschidere la Cupa Mondială, după cel dintre Italia şi SUA (7-1), de la CM 1934, la Roma.

În următoarea sa partidă, Rusia va juca împotriva Egiptului, marţi, la Sankt Petersburg.

Echipele de start:

Rusia: 1. Igor Akinfeev (căpitan) – 2. Mario Fernandes, 3. Ilia Kutepov, 4. Serghei Ignaşevici, 18. Iuri Jirkov – 8. Iuri Gazinski, 11. Roman Zobnin – 19. Aleksandr Samedov (7. Daler Kuziaev, 64), 9. Alan Dzagoev (6. Denis Cerîşev, 24), 17. Aleksandr Golovin – 10. Fedor Smolov (22. Artem Dziuba, 70). Selecţioner: Stanislav Cercesov.

Arabia Saudită: 1. Abdullah Al-Muaiouf – 6. Mohammed Al-Burayk, 3. Osama Hawsawi (căpitan), 5. Omar Othman Hawsawi, 13. Yasir Al-Shahrani – 18. Salem Al-Dawsari, 14. Abdullah Otayf (19. Fahad Al-Muwallad, 64), 7. Salman Al-Faraj, 17. Taiseer Al-Jassam, 8. Yahia Al-Shehri (9. Hatan Bahbir, 72) – 10. Mohammed Al-Sahlawi (20. Muhannad Asiri, 84). Selecţioner: Juan Antonio Pizzi.

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!