Metaloglobus București a câștigat la scor de neprezentare disputa cu Aerostar Bacău, din etapa cu numărul 17 a ligii secunde.

Formația bucureșteană a profitat de instabilitatea din tabăra adversă. Bacăul și-a schimbat antrenorul cu o zi înaintea deplasării. Ovidiu Herea a fost din nou providențial. A deschis scorul în prelungirile primei reprize și a ajuns la 8 reușite stagionale. E golgeterul din Liga 2, la egalitate cu Claudiu Bălan, de la Craiova, și cu Cătălin Hlistei, de la Rapid.

Mijlocașul Alexandru Coman a dublat avantajul în minutul 63, iar angolezul Aguinaldo a stabilit scorul final, la acțiunea imediat următoare.

În urma acestei victorii, Metaloglobus acumulează 24 de puncte și urcă pe locul 9 în Liga 2. E la doar două lungimi de play-off.

Rapid, egal cu Gloria Buzău

Rapid, cealaltă reprezentantă a Capitalei în liga secundă, nu a fost la fel de norocoasă. Giuleștenii au înregistrat al doilea egal din 2021. După remiza cu Ripensia Timișoara, scor 2-2, elevii lui Nicolae Grigore au împărțit punctele și cu SCM Gloria Buzău. A fost un 0-0 care o păstrează pe Rapid în play-off, pe locul 5, cu 27 de puncte.