Rapid București și CS Mioveni au remizat, scor 1-1, în runda cu numărul 5 din play-off-ul ligii secunde.

CS Mioveni venea la Buftea, locul meciului cu Rapid, pe cai mari. Nu doar că se impusese în precedentele două meciuri din play-off, dar o făcuse în stil mare, 5-1 cu Dunărea Călărași și 4-0 cu ASU Poli Timișoara. Trupa lui Alexandru Pelici a fost însă luată prin surprindere de giuleșteni. Rapid a controlat prima repriză și a deschis scorul în minutul 43, când Cătălin Hlistei a preluat elegant o pasă lungă și a reluat din voleu.

În repriza secundă s-a jucat tare. Rapid părea să obțină o victorie uriașă în cursa pentru promovare. Nimic nu anunța golul lui Bogdan Rusu, din minutul 82. Atacantul oaspeților s-a trezit cu mingea la picior în careu, după un șut ratat, și a plasat execuția în plasa laterală, fără speranțe pentru Horațiu Moldovan.

Rapid se menține pe locul secund în play-off, cu 43 de puncte. CS Mioveni se ține scai de bucureșteni. Este pe 3, cu 42 de puncte. Esențială în lupta pentru promovare se va dovedi înfruntarea de luni, 26 aprilie, dintre Dunărea Călărași și liderul FC U Craiova 1948.

Echipele folosite în Rapid – Mioveni

Rapid: Moldovan – Goge, Dandea, Nastos, Finica – Costin, Barbu – Sefer, Pănoiu, Ursu – Hlistei
Rezerve: Drăghia, Voicu, Florică, Ignat, Lazăr, Ilie, Drăghiceanu, Ioniță, Bălan
Antrenor: Mihai Iosif

CS Mioveni: Popescu – Rădescu, Gheorghe, Iacob, Șerbănică – Toma, Veres, Măr, Blănaru, Rusu, Ișfan
Rezerve: Ducan, Șerban, Ghidriș, Ivan, Massaro, Coman, Panait, Gomes, Coșereanu
Antrenor: Alexandru Pelici

Stadion: Buftea (Ilfov)
Arbitru: Florin Andrei