Vicecampioana CSM București a surclasat campioana Dinamo București cu scorul de 33-20 (16-13), joi seara, în Sala Rapid, într-un meci din etapa a 7-a a Ligii Naționale la handbal masculin.

Dinamo a pierdut primele sale puncte în acest campionat.

CSM București a preluat controlul meciului încă de la început și în min. 10 avea două goluri avans pe tabelă (5-3), iar apoi diferența a crescut la patru goluri, 8-4 (13). În min. 28, Dinamo conducea cu 13-12, dar la pauză scorul a fost de 16-13 pentru CSMB.

”Tigrii” s-au dezlănțuit după pauză, în timp ce Dinamo nu a reușit să marcheze decât 7 goluri.

Goce Georgievski a fost cel mai bun marcator al învingătorilor, cu 6 goluri, Javier Humet a înscris 5, Alexander Tioumentsev 4, Nicușor Negru 4, Adrian Rotaru 3, Gasper Hrastnik 2, L Sampaio 2, Andras Szasz 2, Ionuț Ramba 2, Antonio Robledo 2, Chike Onyejekwe 1.

Pentru Dinamo au înscris Vitali Komogorov 6 goluri, Novak Boskovic 4, Sajad Esteki 3, Hugo Descat 3, Marius Mocanu 3, Vadim Gaiducenko 1.

Dinamo București este lider în continuare, cu 18 puncte, urmată de CSA Steaua București, 16 puncte, HC Odorhei, 13 puncte, AHC Potaissa Turda, CS Minaur Baia Mare, CSM București, câte 12 puncte, SCM Politehnica Timișoara, 11 puncte, etc.