Echipele Norvegiei, deţinătoarea titlului, şi Franţei, vicecampioana olimpică, se vor înfrunta, duminică, în finala Campionatului Mondial de handbal feminin din Germania.

Vineri, la Hamburg, în penultimul act, într-o reeditare a finalei ediţiei trecute, Norvegia a învins clar Olanda, vicecampioana mondială, cu scorul de 32-23 (17-10).

În cealaltă semifinală, disputată tot la Hamburg, Suedia a fost învinsă dramatic de Franţa, cu scorul de 24-22 (11-12). Nordicele aveau 22-21 în min. 56, dar ”Les Bleues” au marcat ultimele trei goluri ale partidei şi au obţinut o victorie nesperată. În prima repriză, Franţa a avut 10-6 pe tabelă, dar Suedia a înscris de şase ori la rând, întorcând scorul (12-10), iar la pauză a avut avantaj de un gol, 12-11. Franţa s-a desprins din nou după pauză, cu 19-15, dar Suedia a egalat, 19-19, a avut 22-21, dar a pierdut cu 22-24.

Cele două jucătoare suedeze de la CSM Bucureşti, Isabelle Gullden şi Nathalie Hagman, au marcat 2, respectiv 8 goluri.

În finala mică se vor înfrunta Suedia şi Olanda.