Naţionala masculină de handbal a României va juca finala Trofeului Carpaţi la handbal masculin, sâmbătă, în Sala Sporturilor din Călăraşi, după ce a dispus de Bahrain cu scorul de 29-20 (11-13), vineri, în prima semifinală.

Tricolorii vor înfrunta formaţia Portugaliei, care a dispus în prima semifinală de Tunisia cu scorul de 33-29 (14-14).

România a avut o primă repriză foarte slabă, fiind condusă cu 3-1 (min. 5), 8-3 (14), 11-7 (21), pentru ca la pauză scorul să fie de 13-11 pentru oaspeţi.

Oaspeţii au avut şi doi jucători care au primit cartonaşe roşii, Mohamed Habib în prima repriză (26), pentru faptul că a executat în faţa lui Mihai Popescu o aruncare de la 7 metri, iar Hasan Madan, în repriza a doua, pentru a treia eliminare de două minute.

România: Ionuţ Iancu, Mihai Popescu – Alex Şimicu (3 goluri), Adrian Rotaru, Demis Grigoraş (3), Dan Racoţea (1), Marius Sadoveac (6), Gabriel Bujor (1), Dragoş Soare (2), Nicuşor Negru (6), Alex Csepreghi (2), Javier Humet, Robert Militaru (1), Cristian Fenici (1), Viorel Fotache (1), Chike Onyejekwe (2). Selecţioner: Xavier Pascual.

Sâmbătă, finala mică, Tunisia – Bahrain, va avea loc de la ora 18,45, iar finala mare va opune România şi Portugalia, de la ora 21,05.