HC Zalău şi-a asigurat calificarea în sferturile Cupei EHF la handbal feminin, duminică, după ce a învins formaţia norvegiană Larvik cu scorul de 25-22 (13-9), în Sala ”Gheorghe Tadici”, în penultima etapă a Grupei D.

Echipa lui Tadici a urcat pe primul loc în clasament după acest succes.

Formaţia scandinavă a evoluat mai bine în primele zece minute de la reluare şi a reuşit să egaleze, 17-17 (40), 18-18 (43), dar echipa sălăjeană a revenit la cârma jocului şi s-a desprins pe final la 25-21, câştigând cu 25-22.

Pentru HC Zalău au marcat Ana Maria Dragut 4 goluri, Cristiana Nica 4, Maria Valentina Panici 4, Roxana Rob 4, Raluca Irimia 3, Dana Abed-Kader 3, Larisa Tamaş 2, Andrada Trif 1.

HC Zalău ocupă primul loc, cu 8 puncte, urmată de Larvik, 7 puncte, ambele calificate în sferturi, H 65 Hoors HK, 2 puncte, DHK Banik Most, 1 punct. Hoors şi Banik Most se vor înfrunta duminică seara.