SCM Craiova a învins în deplasare echipa daneză Randers HK, cu scorul de 29-25 (17-14), duminică, în ultimul său meci din Grupa A a Cupei EHF la handbal feminin şi s-a calificat în sferturile de finală.

Craiova a intrat la pauză cu un avantaj de trei goluri, 17-14. Formaţia antrenată de George Burcea s-a desprins după pauză la şase goluri, 21-15 (37), iar diferenţa maximă a fost de şapte goluri, 25-18 (48), echipa oaspete învingând fără emoţii, cu 29-25.

Pentru SCM Craiova au marcat Cristina Florianu 8 goluri, Patricia Vizitiu 5, Dana Pricopi 3, Carmen Şelaru 3, Maria Andreea Rădoi 3 etc.

În celălalt meci al grupe se întâlnesc Brest Bretagne Handball şi Kuban Krasnodar.

SCM Craiova are 8 puncte, Brest Bretagne Handball şi Kuban Krasnodar au câte 6 puncte, iar Randers HK a încheiat grupa cu 2 puncte.

SCM Craiova este a doua echipă din România calificată în sferturile Cupei EHF, după HC Zalău.