SCM Craiova s-a calificat spectaculos în semifinalele Cupei EHF la handbal feminin, sâmbătă, după ce a învins în deplasare puternica formaţie rusă HC Lada Togliatti cu scorul de 26-23 (14-8), în manşa secundă a sferturilor de finală ale competiţiei.

În tur, Lada se impusese în Bănie cu scorul de 25-23.

Lada a venit la un singur gol de SCM Craiova, 19-20, cu un sfert de oră înainte de final, dar formaţia olteană a reuşit din nou să mărească ecartul, iar cu zece minute înainte de final scorul arăta 24-21 pentru oaspete. SCM Craiova a avut 25-21 în min. 55, apoi Lada a redus scorul la s-a apropiat la 23-25.

Pentru SCM Craiova au marcat Valentina Ardean-Elisei 9 goluri, Cristina Florianu 6, Zeljka Nikolic 3, Ana Maria Ţicu 3, Dana Pricopi 2, Andreea Rădoi 1, Patricia Vizitiu 1, Bobana Klikovac 1.

În semifinale, SCM Craiova o va înfrunta pe câştigătoarea dintre Kastamonu Belediyesi GSK (Turcia) şi HC Zalău, care vor juca duminică, în Turcia (16,00). În tur, HC Zalău s-a impus cu 29-28.