Campioana CSM Volei Alba Blaj a învins liderul CSM Bucureşti cu scorul de 3-2 (25-22, 25-23, 21-25, 18-25, 15-10), vineri seara, în Capitală, în etapa a doua a fazei play-off (locurile 1-6) a Diviziei A1 la volei feminin.

Echipa din Blaj, care va evolua în semifinalele Ligii Campionilor, a reuşit să se impună după două ore şi 5 minute.

Campioana a condus cu 2-0 şi avea 19-17 în setul al treilea, dar ”tigroaicele” au reuşit o revenire remarcabilă, cu şase puncte consecutive.

Cubaneza Cleger Abel a fost cea mai bună de pe teren, cu 36 de puncte, de la oaspete remarcându-se şi Adina Salaoru, cu 13 puncte.

Cele mai bune de la CSMB au fost Jovana Brakocevic, cu 25 puncte, Ioana Baciu, 13 puncte, Truşkina, 11 puncte, Markevici, 10 puncte.

CSMB a câştigat ambele meciuri din sezonul regulat cu Volei Alba Blaj, scrie Agerpres.