CSA Steaua Bucureşti a reuşit miercuri prima sa victorie în deplasare în SEHA League la handbal masculin, 29-28 (13-15) cu echipa macedoneană Metalurg Skopje.

Primele minute au fost echilibrate, dar apoi gazdele s-au desprins la 5-3, au avut 9-7, după care Steaua a reuşit să întoarcă scorul, 9-11. Vicecampioana României a mai fost în câteva rânduri în avantaj, dar la pauză tabela arăta 15-13 pentru macedoneni. La reluare, ”roş-albaştrii” au trecut din nou la conducere în min. 38, 18-16, după trei goluri consecutive. Oaspeţii au mai avut o dată avantaj de două goluri, 22-20 (47), apoi Metalurg a condus cu 26-25 (54). Steaua a avut 29-27 şi a reuşit să îşi menţină avantajul, câştigând cu 29-28.

Pentru Steaua au marcat Gabriel Florea 6 goluri, Martin Johannson 5, Octavian Bizău 5, Marin Vegar 5, Nikola Kedzo 3, Răzvan Răpciugă 2, Sabin Constantina 2, Tudor Stănescu (portar) 1.

În clasament, pe primul loc se află PPD Zagreb, cu 21 puncte (8 jocuri), urmată de Vardar Skopje, 18 p (8 j), RK Nexe, 18 p (8 j), Steaua Bucureşti, 15 p ( j), Tatran Presov, 12 p (7 j), Meşkov Brest, 12 p (8 j), Vojvodina Novi Sad, 6 p (7 j), Zeleznicar Nis, 6 p (7 j), Metalurg Skopje, 4 p (8 j), RK Izvidac, 1 p (7 j), scrie Agerpres.

Steaua va juca şi următorul meci tot în deplasare, pe 28 noiembrie, la Nis, cu Zeleznicar.