SCM Craiova, deţinătoarea trofeului, s-a calificat dramatic în grupele Cupei EHF la handbal feminin, duminică seara, după ce a învins formaţia germană Borussia Dortmund cu scorul de 19-18 (10-9), în Bănie, în manşa secundă din turul al treilea preliminar al competiţiei.

SCM Craiova se impusese şi în primul meci, cu 19-17.

Echipa antrenată de George Burcea, care se confruntă în ultima vreme cu probleme de lot din cauza accidentărilor, a evoluat bine în prima repriză, în care a condus cu 3-1, 4-2, 7-5, 8-7, intrând la pauză cu avantaj de un gol, 10-9.

SCM Craiova a condus în partea a doua cu 12-10, dar au urmat patru goluri la rând ale Borussiei, care în turul anterior a eliminat-o pe HC Zalău. Echipa germană a condus şi la trei goluri, 15-12, dar SCM Craiova a revenit a restabilit egalitatea şi a reuşit să smulgă victoria pe final, 19-18.

Pentru gazde au marcat Cristina Zamfir 5 goluri, Jelena Trifunovic 4, Elena Gjeorgjievska 3, Zeljka Nikolic 3, Timea Tătar 2, Patricia Vizitiu 1, Ana-Maria Tănăsie 1, scrie Agerpres.