Naţionala feminină de handbal a României a reuşit o victorie dramatică în faţa Spaniei, cu scorul de 27-25 (10-12), marţi seara, la Nancy, în Grupa principală 2 a Campionatului European – EHF EURO 2018 din Franţa.

Tricolorele au obţinut o victorie foarte dificilă în faţa unei echipe deja eliminată din competiţie, după o primă repriză foarte slabă, dar păstrează prima şansă la calificarea în semifinale.

Debutul de meci a fost catastrofal pentru România, care avea un singur gol marcat după aproape 14 minute de joc şi era condusă cu 6-1.

România a reuşit egalarea abia în min. 41, 15-15, iar un minut mai târziu a trecut la conducere, cu 16-15. Spania a mai avut o revenire şi a condus cu 17-16, dar România a marcat patru goluri consecutive şi s-a desprins la 20-17 (47). Spania nu a renunţat la luptă şi a rămas mereu aproape pe tabelă, însă România s-a impus în cele din urmă cu 27-25.

Crina Pintea a fost desemnată cea mai bună jucătoare a meciului, scrie Agerpres.

România: Denisa Dedu (11 mingi parate) – Aneta Udriştioiu, Laura Chiper (1 gol), Melinda Geiger (2), Ana-Maria Dragut, Eliza Buceschi (4), Cristina Laslo (1), Crina Pintea (6), Raluca Băcăoanu, Gabriela Perianu (1), Cristina Neagu (7), Valentina Ardean Elisei (2), Cristina Florică (3). Selecţioner: Ambros Martin.

În clasament, pe primul loc se află Olanda, cu 6 puncte (3 jocuri), urmată de România, 6 puncte (4 jocuri), Germania, 4 puncte (4 j), Ungaria, 4 puncte (4 j), Norvegia, 2 p (3 j), Spania, 0 p (4 j).

Miercuri vor avea loc ultimele partide din grupă, Spania – Norvegia (16,45), Ungaria – România (19,00) şi Olanda – Germania (22,00). Primele două clasate se califică în semifinale.