Naţionala feminină de handbal a fost învinsă, joi seara, la Roanne, cu 29-27 de echipa similară a Franţei, în primul meci din cele trei programate în această săptămână în Hexagon.

Aceste meciuri fac parte din pregatirea pentru CM 2015, care va avea loc luna viitoare in Danemarca.

România a reuşit să iasă dintr-o situaţie complicată, după ce în prima repriză a fost condusă şi la 7 goluri diferenţă (scor 15-8, min. 25).

Totusi, la pauza, Franta a condus lejer cu 17-11. Neagu a marcat cele mai multe goluri, 11, fiind urmata de Oana Manea – 6 goluri, Adriana Nechita – 2 goluri, Luciana Marin – 2 goluri, Aurelia Brădeanu – 1 gol, Gabriela Perianu – 1 gol, Valentina Ardean – 1 gol, Ana Maria Tănăsie – 1 gol, Eliza Buceschi – 1 gol, Laura Chiper – 1 gol.

Sâmbătă, în cadrul unui turneu la Paris, tricolorele vor juca de la ora 15:00 în compania Cehiei.