Romania a repurtat prima infrangere la CM de handbal din Danemarca, scor 18-26 cu selectionata Spaniei, desi a controlat mare parte din primul mitan.

Fetele noastre antrenate de Thomas Ryde din Suedia, pareau ca sunt la timona partidei in prima parte, conducand clar 25 de minute, la un moment dat si la 3 goluri, cu 11-8 si apoi 12-9.

In ultimele 5 minute insa, totul s-a naruit, iar Spania avea sa treaca in avantaj, 13-12. Neagu a marcat de 5 ori in primele 30 de minute, Nechita a jucat si ea bine, iar Paula Ungureanu a tinut bine poarta.

In partea secunda, totul s-a transformat intr-un cosmar. Fetele noastre au avut o perioada de 14 minute la rand in care nu au marcat, iar in ultimele 35 de minute din tot jocul, Spania a invins cu 17-6!

Scorul final a fost 26-18, iar Romania repurteaza prima infrangere din cadrul acestui CM, dupa o evolutie slaba in partea secunda, fara vlaga si idei in atac, cu o aparare extrem de subreda.

Per total, iata care au fost marcatoarele noastre: Nechita 2, Neagu 6, Ardean 2, Manea 2, Geiger 3, Buceschi 3.

Urmatorul meci pentru fetele noastre va avea loc joi, in fata Norvegiei, de la 21.30.