Echipa națională feminină de fotbal a Statelor Unite ale Americii a devenit campioană mondială, după victoria cu 5-2 în fața Japoniei, duminică noapte, la Vancouver (Canada). Practic, a fost revanșa după finala anterioară din 2011, câștigată atunci de nipone la lovituri de departajare.

Americancele au condus cu 4-0 în minutul 17, meciul fiind până la final o simplă formalitate.La partidă au asistat 53.411 de spectatori. Pentru învingătoare au marcat Lloyd (min. 3,5 și 16), Holiday (min. 14), Heath (min. 54), respectiv Ogimi (min. 27) și Johnson (min. 54 – autogol).
Christie Rampone, americanca intrată în minutul 86, a devenit jucătoarea de fotbal cea mai vârstnică prezentă la un turneu final, ea având, la ora jocului, 40 de ani împliniți.
La câteva minute după finalul partidei, președintele Barack Obama le-a felicitat pe jucătoare printr-un mesaj pe Twitter.
Următoarea ediției a Cupei Mondiale la fotbal feminin va avea loc în Franța, în 2019.