AHC Dobrogea Sud Constanţa a câştigat în premieră Cupa României la handbal masculin, duminică, în Sala Sporturilor din Constanţa, care a găzduit turneul Final Four al competiţiei, după ce a învins-o în finală pe SCM Politehnica Timişoara cu scorul de 23-21 (11-12).

AHC Dobrogea Sud mai are în palmares Supercupa României, cucerită în vara trecută, după ce a jucat finala ediţiei trecute a Cupei României.

Echipa antrenată de Sandu Iacob a condus cu 20-17 (53) şi 22-19 (59), iar în cele din urmă s-a impus cu 23-21.

Pentru echipa gazdă au marcat Stevan Vujovic 5 goluri, Nikola Crnoglavac 4, Zoran Nikolic 4, Dejan Malinovic 3, Dalibor Cutura 2, George Buricea 2, Laurenţiu Toma 1, Predrag Vujadinovic 1, Mihai Rohozneanu 1.

În finala mică, CS Minaur Baia Mare a trecut de CSA Steaua Bucureşti cu 26-24 (15-11).