Dinamo Bucureşti a fost învinsă în deplasare de formaţia poloneză Orlen Wisla Plock, cu scorul de 29-28 (14-12), sâmbătă seara, într-un meci din Grupa D a Ligii Campionilor la handbal masculin.

Primele zece minute ale partidei au fost echilibrate, dar apoi gazdele s-au desprins la 7-4 (min. 13) şi au condus chiar la patru goluri, 10-6 (22). La pauză, diferenţa a fost de două goluri pentru Orlen Wisla Plock, 14-12.

În partea secundă, polonezii au condus la cinci goluri, 21-16 (40), iar apoi ecartul a crescut la şase goluri, 25-19 (48), dar apoi campioana României a recuperat din diferenţă, pierzând la un singur gol, 28-29, scrie Agerpres.

Pentru Dinamo au marcat Muhamed Zulfic 6 goluri, Amine Bannour 5, Ante Kuduz 4, Vitali Komogorov 3, Ciprian Şandru 3, Andras Szasz 2, Hugo Descat 1, Kamel Alouini 1, Nicuşor Negru 1, Răzvan Gavriloaia 1, Florin Acatrinei 1.

Românul Dan Racoţea a marcat un gol pentru gazde.

Înaintea partidei Abanca Ademar Leon – Wacker Thun, pe primul loc se află Orlen Wisla Plock, cu 8 puncte, urmată de Elverum Handball, 8 puncte, Dinamo, 8 puncte, Abanca Ademar Leon, 7 puncte, Riihimaen Cocks, 2 puncte, Wacker Thun, 1 punct.

Dinamo va juca următorul meci pe 8 noiembrie, acasă, cu Abanca Ademar Leon.