Naţionala României a fost învinsă de Rusia cu scorul de 28-22 (16-15), vineri, la Paris, în semifinalele Campionatului European de handbal feminin – EHF EURO 2018 din Franţa, şi va juca pentru medaliile de bronz.

Fără Cristina Neagu, cea mai bună handbalistă a lumii în 2010, 2015 şi 2016, accidentată, România a reuşit să facă un joc bun doar în prima repriză, când a fost aproape tot timpul în avantaj.

România a evoluat excelent în apărare şi foarte bine în atac în prima parte a întâlnirii şi condus cu 2-0, 3-1, iar apoi cu 9-6, 10-7, 11-8, însă Rusia a egalat, 12-12, iar pe finalul primei reprize a trecut în avantaj. Campioana olimpică nu a condus în prima repriză decât de două ori, cu 5-4 şi 16-15, la pauză, scrie Agerpres.

Echipa antrenată de Ambros Martin s-a apropiat la două goluri, 19-17, dar acesta a fost ultimul zvâcnet al jucătoarelor noastre, după care Rusia s-a distanţat decisiv, la 27-19 (52), scor la care meciul era jucat. Rusia a câştigat cu 28-22.

Ana Viahireva, autoare a 13 goluri, a fost cheia victoriei echipei Rusiei, micuţa handbalistă rusă fiind de neoprit.

România: Denisa Dedu (3 mingi parate), Yuliya Dumanska (6 mingi parate, 1 gol marcat) – Aneta Udriştioiu, Laura Chiper (2 goluri), Melinda Geiger, Cristina Laslo (2), Anca Polocoşer, Ana-Maria Dragut (4), Eliza Buceschi (3), Crina Pintea (3), Daniela Raţiu, Raluca Băcăoanu, Bianca Bazaliu (1), Gabriela Perianu (3), Valentina Ardean Elisei (1), Cristina Florică (2). Selecţioner: Ambros Martin.

România va juca duminică, de la ora 15,00 (ora României), cu învinsa din cealaltă semifinală, Olanda – Franţa. Finala competiţiei se va juca duminică, de la ora 18,30.