Victorii pentru favorite în Liga Zimbrilor

0

A fost o zi fără surprize în Liga Națională de handbal masculin.

Primele trei partide ale zilei s-au încheiat cu victorii ale favoritelor. Steaua a învins pe Reșița, 28-22, Turda a trecut de Vaslui cu 34-29, în timp ce Buzăul a învins pe Suceava cu 30-24.

Niciuna din cele trei favorite nu au avut probleme în a-și adjudeca cele trei puncte puse în joc. Steaua a învins pe Reșița cu 28-22, într-un meci în care a debutat și egipteanul Ahmed Khairy, autor a două goluri. Potaissa Turda a câștigat partida cu CSM Vaslui, 34-29, însă a condus în permanență pe tabelă.

HC Buzău și-a trecut în cont o nouă victorie, 30-24 cu CSU Suceava, într-o partidă în care Dumitrana a marcat de 12 ori! Buzoienii au patru victorii în acest moment și se află pe locul 7 în clasament.

Poli Timișoara a bifat al cincilea succes stagional, 26-22 cu CSM București, după un meci de luptă. Bănățenii au început foarte bine meciul, au avut 9-3 după 13 minute de joc, dar bucureștenii au reușit să echilibreze jocul și să reintre în meci până la pauză. Mai mult, CSM București a trecut în avantaj imediat de la reluarea reprizei a doua și s-a desprins la 21-19 în minutul 51 al întâlnirii. Finalul a aparținut însă lui Poli, Șomlea și Sadoveac – de trei ori – și-au dus echipa la 23-21 pe tabelă cu două minute înainte de final. Teixeira a transformat o aruncare de la șapte metri și a redus din diferență, iar Barros, la atacul următor, la învins pe Krupa. Eliodor Voica a cerut time-out în ultimul minut, a riscat și a trimis șapte jucători pe atac, dar Poli a recuperat două mingi și a câștigat cu 26-22.

Foarte interesant a fost și meciul dintre Minaur și Constanța. Băimărenii, cu Căbuț pe teren, au arătat o cu totul altă față de partidele cu Reșița și CSM București și au fost aproape de un succes. Minaur a condus pe toată durata primei reprize, dar a fost egalată în ultimele secunde de golul lui Ciprian Șandru, însă a și avut și prima șansă la victorie. Echipa lui Adi Petrea a condus cu 25-23, 26-24 și 27-25 în ultimul sfert de oră, dar nu a mai marcat timp de șapte minute și Constanța a profitat de acest aspect. Vitaly Komogorov a marcat ultimul gol al întâlnirii, în secundele de final, iar Constanța rămâne cu procentaj de 100% după șapte etape scurse.