HC Zalău s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României la handbal feminin, luni, după ce a învins-o pe CSM Slatina cu scorul de 23-19 (13-12), pe teren propriu, într-un meci din optimi.

Pentru echipa antrenată de Gheorghe Tadici au înscris Nichitean 6 goluri, Nica 4, Ciolan 4, Stângă 3, D. Abed-Kader 2, Rob 1, Lazea 1, Panici 1, C. Constantinescu 1.

În sferturi s-au mai calificat CSM Bucureşti, HC Dunărea Brăila, CSM Roman, CSM Bistriţa, Corona Braşov şi CSU Danubius Galaţi. Ultima echipă calificată în sferturi va fi decisă miercuri, când va avea loc meciul Rapid USL Metrou Bucureşti – HCM Râmnicu Vâlcea (Sala Rapid, 20,15).

Bucuria formaţiei ardelene de a se califica în sferturile de finală a fost stopată rapid, după ce HC Zalău şi-a aflat viitorul adversar (la tragerea la sorți de marți), nimeni altul decât CSM Bucureşti. Mai mult, partida se va desfăşura în Capitală. Celelalte trei sferturi de finală sunt următoarele: Corona Braşov – Rapid sau HCM Rm. Vâlcea, Dunărea Brăila – CSM Bistriţa şi CSM Roman – Danubius Galaţi. Meciurile se vor desfăşura într-o singură manşă pe 14 martie 2018.