Rapid București și CSM București au debutat cu victorii în grupele Ligii Campionilor la handbal feminin.

Campioana Rapid a intrat prima în scenă, sâmbătă, pe terenul croatelor de la Lokomotiva Zagreb. Elevele lui Carlos Viver au avut emoții doar în primele minute, când au fost conduse cu 2-0. A urmat un galop de sănătate și o victorie lejeră, scor 31-27.

Cele mai bune marcatoare ale campioanei României au fost extrema Alexandra Badea și coordonatoarea Eliza Buceschi, ambele cu câte 6 goluri. Au mai contribuit: Lacrabere (5), Kanor (4), Ostase (4), Marta Lopez (2), Jennifer Gutierrez (2), Hernandez (1), Sorina Grozav (1).

Vicecampioana CSM București a tras mai mult pentru victoria de duminică, scor 30-28 contra slovenelor de la Krim Ljubljana. Conduse la pauză, „tigroaicele” au făcut ajutările necesare în defensivă în partea secundă și au debutat cu victorie în grupa A. Cea mai bună marcatoare a lui CSM a fost Zaadi, cu 8 goluri. Au mai marcat Neagu (5), Pintea (4), Omoregie (3), Niakate (2), Dembele (2), Aune (2), Arntzen (2).