CSM București a învins-o pe Ferencvaros, scor 30-24, în grupa A a Ligii Campionilor la handbal feminin.

CSM București a marcat un singurl gol în primele 11 minute ale meciului cu Ferencvaros, din sala Polivalentă, apoi Cristina Neagu s-a descătușat. Interul stânga al „tigroaicelor” a marcat nu mai puțin de 13 goluri și a adus o victorie mai lejeră decât părea la pauză.

CSM București urcă pe locul 2 în grupa A din Liga Campionilor, poziție echivalentă cu calificarea automată în sferturile competiției. Săptămâna viitoare, CSM se deplasează în Ungaria, pentru meciul revanșă cu Ferencvaros.

„S-a văzut și tracul primului meci după o lună și ceva de zile, multe greșeli tehnice în prima repriză. S-a văzut că nu ne-am antrenat mult în ultima vreme. Sunt fericită și mândră de echipă! Am luptat, ne-am arătat că putem și am obținut o victorie importantă.

Vreau să mulțumesc publicului pentru că ne-a încurajat așa. Mi-aș dori să jucăm într-o asemenea atmosferă mereu. Ne-am demonstrat nouă că suntem greu de învins! Am jucat cu mult calm, inteligență”, a spus Cristina Neagu după meci.